Kėlimasis tą pačią valandą. Puodelis kavos su šaukšteliu cukraus. Kas rytą laiptinėje sutinkamas kaimynas, skubantis į darbą. Tas pats maršrutas. Ir taip kasdien, savaitė po savaitės, metai iš metų. Rutina: baugina ir verčia imtis permainų ar suteikia savotišką saugumo jausmą, kai viskas žinoma ir saugu?

Gyvenimas – nenuspėjamas, tad, natūralu, jog į kiekvieno žmogaus duris anksčiau ar vėliau pasibeldžia permainos. Dalis žmonių negali pakęsti nusistovėjusios rutinos, tad pokyčius pasitinka su džiaugsmu ir entuziazmu. Kitoje barikadoje stovi asmenys, permainų atžvilgiu galintys būti pavadinti bailiais. Pastovumas gyvenime jiems siejasi su ramybe ir užtikrintumu, o bent menkiausias pokytis išbalansuoja ir sukelia stresinę situaciją. Greta savo noru skatinamų, yra natūraliai įvykstantys gyvenimo pokyčiai, nuo kurių neapsaugoti net bijantieji. Šios permainos neretai siejasi su negatyviais rezultatais – artimojo netektis, darbo praradimas ar mylimojo išdavystė. Išmokus tinkamai priimti permainas, galima apsisaugoti nuo didelių sukrėtimų.

Idealiausia, kai su permainomis susipažįstama po truputį. Kaip tai padaryti? Pajutus, jog viena ar kita situacija netenkina, rekomenduojama pakeisti savo elgesio strategiją: jei iki šiol visas kartėlis būdavo „nuryjamas“ ir bandoma prie jo prisitaikyti, tai šiuo atveju reikėtų bandyti situaciją keisti į norimą pusę. Nesvarbu, ar tai būtų problemos santykiuose, darbe, ar kitoje srityje. Suprantama, jog pokyčių besibaiminantiems žmonėms būtų sudėtinga galvotrūkščiais imtis kardinalių veiksmų, tačiau galima sėkmingai keliauti į priekį mažais žingsneliais. Netgi rekomenduojama objektyviai įvertinti susiklosčiusią padėtį, o ne stačia galva į ją pulti. Pavyzdžiui, pajutus, jog esama situacija darbe netenkina, galima pradėti mąstyti, kokiais būdais save realizuoti profesinėje veikloje. Galbūt bus priimtas sprendimas kardinaliai pakeisti profesiją, pradėti nuosavą verslą, tobulinti įgūdžius tam tikroje srityje ar tiesiog kreiptis į vadovą ir išdėstyti savo poziciją. Akivaizdu, jog tokie veiksmai įtakoja pokyčius, tačiau palieka ir atsarginį variantą – galėsite likti senajame darbe, nerizikuodami likti be pajamų šaltinio.

Pamačius, jog pokyčiai, įdėjus tam tikras pastangas, gali būti kontroliuojami, dažniausiai atsiranda daugiau drąsos ir ryžto imtis kardinalesnių veiksmų. Nieko blogo, jei žmogus iš prigimties yra atsargesnis – svarbiausia, jog permainų baimė netaptų stagnacijos priežastimi.

PERMAINŲ BAIMĖ GALI BŪTI IŠGYDOMA – TEREIKIA IMTIS VEIKSMŲ